Organizacja skutecznego szkolenia- porady

organizacja-skutecznego-szkolenia-porady

Efektywne szkolenie musi być przede wszystkim bardzo dobrze zorganizowane, to jest klucz do sukcesu. Dlatego jeśli zależy Ci na profesjonalnym szkoleniu oto kilka porad dzięki którym jego organizacja nie będzie dla ciebie żadnym problemem.


Cel szkolenia:

Pierwszym i najważniejszym elementem każdego szkolenia jest nakreślenie jego założeń i celów. Musimy przecież wiedzieć, czy wydarzenie będzie wewnętrzne, czy otwarte na osoby postronne, czy udział w nim ma się wiązać z opłatami, jak długo ma trwać sam event oraz czego tak naprawdę chcemy nauczyć uczestników. Przemyślenie wszystkich wspomnianych kwestii powinno być z kolei podstawą do stworzenia ogólnego planu działań, będącego gwarancją uporządkowanej pracy i prostej drogi do celu – czyli udanego szkolenia!

Sala szkoleniowa:

Miejsce należy dostosować przede wszystkim do liczby jego uczestników. – Szkolenia organizowane są w siedzibie firmy lub poza nią – doskonałym rozwiązaniem może okazać się sala szkoleniowa do wynajęcia. Niezależnie od wybranej lokalizacji, należy zadbać o odpowiednie wyposażenie, na które składa się przede wszystkim odpowiednia ilość krzeseł i stołów, nagłośnienie, czy sprzęt umożliwiający profesjonalną prezentację. Nie każda firma posiada salkę konferencyjną lub pomieszczenie umożliwiające zorganizowanie szkolenia.

Termin:

Wybór odpowiedniego terminu jest bardzo ważny, zwłaszcza jeżeli mówimy o szkoleniu organizowanym dla dużej grupy pracowników. Ważne, aby organizowanie szkoleń nie wpływało na dezorganizację pracy w firmie. Jeżeli planujemy przeszkolić wszystkich lub też większą część pracowników, warto rozważyć zorganizowanie szkolenia z podziałem na grupy, w kilku dogodnych terminach.

Czas trwania szkolenia:

Kolejna ważna sprawa to czas trwania szkolenia, zwłaszcza jeśli myślimy nad rozwiązaniem, jakim jest sala szkoleniowa na godziny – musimy odpowiednio wcześnie określić, na jak długo zamierzamy takie miejsce wynająć. O czasie trwania szkolenia należy również wcześniej poinformować jego uczestników. Szkolenia mogą trwać godzinę, a niekiedy przeznacza się na nie nawet kilka dni. Wszystko zależy od ilości materiału i celu, jaki chcemy osiągnąć organizując takie edukacyjne spotkanie.

Wybór uczestników:

Dobór uczestników warunkuje przede wszystkim cel oraz charakter danego szkolenia. Najbardziej efektywne okazuje się organizowanie szkoleń w mniejszych grupach, liczących maksymalnie kilkanaście osób. Takie szkolenia przybierają wówczas nieco indywidualny charakter i z całą pewnością pozwalają na zdecydowanie bardziej swobodną i skuteczną naukę.

Wybór szkoleniowca:

Jedną z najpoważniejszych kwestii będzie znalezienie odpowiedniego szkoleniowca (lub szkoleniowców). Mamy tu w zasadzie dwa wyjścia. Pierwszym będzie skorzystanie z pomocy profesjonalnych firm, które skierują do nas jednego ze swoich specjalistów, a drugim – poszukanie odpowiedniej osoby na rynku. Jeśli tylko mamy wystarczająco dużo czasu, warto wybrać drugie rozwiązanie. Pozwala ono bowiem na dokładne przejrzenie różnych ofert, poznanie osobiście szkoleniowców, ich kompetencji czy metod pracy. Dobrym rozwiązaniem będzie też na pewno przyjrzenie się wybranym szkoleniowcom przy okazji innych eventów.

Kolejne kroki rozwoju uczestników:

Jeśli powiedziało się A warto powiedzieć B i iść dalej, planując następne kroki w kontekście dalszego rozwoju. Warto uwzględnić działania wspierające wdrożenie wiedzy poprzez follow-up, coaching, czy mentoring. Można również stworzyć indywidualne plany rozwojowe dla każdego uczestnika szkolenia, które ukierunkowują ich na zwiększenie posiadanych kompetencji.

Dodatki:

Ostatnim ważnym problemem, z którym muszą zmierzyć się organizatorzy konferencji, jest przygotowanie wszelkich usług dodatkowych. Jak to rozumieć? Przede wszystkim warto pamiętać o cateringu. Jeśli szkolenie trwa cały dzień, to bezwzględnie powinniśmy zapewnić zarówno dostęp do napojów, jak i do co najmniej jednego ciepłego posiłku oraz zimnych przekąsek. W przypadku kilkudniowego szkolenia wyżywienie powinno być bardziej rozbudowane – do tego pojawia się też kwestia noclegów, o której nie wolno zapominać. Warto zadbać także o dodatkowe gadżety – materiały szkoleniowe czy promocyjne dla uczestników.

Dzięki tym kilku poradom zorganizujesz profesjonalne szkolenie bez przeszkód. Pamiętaj o każdym kroku i niczego nie pomiń a zarówno Ty jak i uczestnicy będą zadowoleni.