Jak z wystąpienia wyeliminować aaaa… eeee… yyyy…?

jak-z-wystapienia-wyeliminowac-aaaa-eeee-yyyy

Tysiące razy pewnie sam słyszałeś, jak ktoś nonstop się zacina, używając przy tym paradźwięków (aaaa… eeee… yyyy…) i pewnie wiesz jak bardzo umie być to męczące, a jeżeli sam popełniasz takie błędy to spróbuję Ci przybliżyć problem słuchacza takiego wystąpienia. Czasami, o ile problem jest niezwykle zaawansowany, audytorium zamiast słuchać liczy Twoje paradźwięki, a jednak na wystąpieniach chodzi o to, aby przekazać słuchającym jakąś myśl.



Na początku, aby zapobiegać powinniśmy się dowiedzieć z czego to się tak właściwie bierze. Paradźwięki mają wiele przyczyn, ale najczęstszymi są:

- nieprzygotowanie,

- stres,

- strach przed ciszą,

- mózg ,,nienadążający’’ za ustami.

Teraz w końcu możemy zacząć ,,leczenie’’.


Pierwsza i chyba najważniejsza zasada – nie bój się ciszy! Uwierz, cisza cię nie zabije, co więcej należy dawać słuchaczom chwilkę na przetworzenie Twoich słów. Świetnym przykładem zastosowania pauz jest przemówienie, które w mojej opinii każdy człowiek powinien znać, chodzi tu oczywiście o przemówienie ,,I have a dream’’ dr. Martina Luthera Kinga. Świadomie on stosuje pauzy nie tylko na reakcję publiczności, ale również na zbudowanie napięcia, wzmocnienie powagi sytuacji. Był to również czas na przemyślenie jego słów. Dobrym przykładem jest również Jacko Willink ,,Extreme Ownership’’, który stosuje te same zabiegi. Chcesz być świetny w swojej dziedzinie? Ucz się od najlepszych.


Kolejna metoda opiera się na wyeliminowaniu stresu, o czym pisałam w artykule: ,,Jak pozbyć się tremy?’’, do którego polecam zerknąć. Jeżeli już go uspokoisz to mów wolno, wyraźnie, skupiając się na tym co chcesz przekazać. Buduj zdania pojedyncze, wówczas będzie się Ciebie przyjemniej słuchać.


Ostatnia rada to, Czytelniku, przygotuj się do prezentacji! Jeżeli spędzisz wystarczająco dużo czasu na nauce swojego tekstu, to nie będziesz miał żadnych problemów  opanowaniem paradźwięków. Może Ci dodatkowo pomóc w tym nagrywanie swojego przemówienia, sam zaczniesz się łapać na aaaa… eeeee… yyy…, które będą Cię napewno irytować, przez co szczególnie się zmotywujesz do płynnej wypowiedzi.


Więcej ciekawostek i inspiracji związanych z szkoleniami, spotkaniami biznesowymi i konferencjami znajdziecie na www.SzkoleniaiKonferecje.pl